DOGDANCING
Šport, kde pes pod vedením psovoda predvýdza cviky v rytmu hudby (aspoň približne) má rôzne názvy. Najčastejšie sa to volá tanec so psom, ale teraz sa začína veľmi používať dogdancing. V Anglicku je zase najrozšírenejší Heelwork to Music. Pretože šport vznikol z Obedience (heelwork . chôdza při nohe, obedience – poslušnosť). V Amerike sa skôr používa Musical Freestyle, v Holandsku zase Canine Freestyle… v podstate toto všetko je dogdancing
Čo však môže pes v dogdancingu predvádzať? Pokiaľ cviky neohrozujú zdravie psa (psovod sa môže zraniť ako chce), tak sa fantázii medze nekladú. Je povolená celá škála pohybov od chôdzi při nohe, po otočky, slalom medzi nohami, cúvanie, podávanie labiek, panáčkovanie, válanie sudov, skákanie cez ruky alebo nohy psovoda… Ale pozor!!! Niektoré cviky sú pre nedospelého psa s nedovyvinutými kĺbami nebezpečné (cúvanie, chôdza po zadných, skoky)
Na dogdancingu je krásne to, že nie je náročný na čas, priestor, ani na financie. Člověk nepotrebuje žiadne zvláštne pomôcky. Stačí cvičiť 10 minút doma a na prechádzke a pes sa naučí veľa nových vecí.
Dogdancing sa delí do 4 divízií:
Divízia A - MUSICAL DRESSAGE
Musical Dressage alebo hudobná drezúra je založená na pohybe psa – plynulý rytmický krok, klus alebo cval, pričom pes je neustále v súlade s hudbou a psovodom, pohybujúcom sa blízko alebo v určitej vzdialenosti. Je tu kladený dôraz na presnú prácu psa. Pes by mal držať vztýčenú hlavu. Zostava spočíva v drezúrových pohyboch v pozícii pri nohe alebo vo voľnej pozícii (heel alebo free pozícii), doplnená ďalšími pohybmi (freestylovými)
Základné pohyby drezúry:
Pohyb psa ukazuje rovnovážne, plynulé a rytmické pohyby, ktoré odráža načasovanie (rytmus) a frázovanie hudby. Pes sa môže pohybovať krokom, klusom a cvalom.
DOPREDU – klus, skok, chôdza. Cval alebo beh
DO BOKU – doľava, doprava, kde pes stále udržuje paralelné kroky
SPäTNÉ – chôdza, klus, skok alebo odraz
KRUHOVÉ (točivé, obchádzanie) – keď sa pes pohybuje v kruhovom tvare akéhokoľvek polomeru
VLNITÉ (hadovité) – striedajú sa krivky, pes môže tento pohyb vytvárať spolu so psovodom či rekvizitou
OSOVÝ (pivot) – pes sa otáča okolo vlastnej osy ramien alebo krížov a udržuje rovnováhu
Divízia B - HEELWORK TO MUSIC
Princíp Heelwork to Music kategória je pes pracujúci bez vodítka na pravej alebo ľavej strane psovoda alebo v nejakej inej pozícii v jeho blízkosti. Heelwork má byť podstatná časť skladby (približne 60% cvikov v pozícii pri nohe). Heelwork predstavuje schopnosť psa udržať rameno rozumne blízko ľavého alebo pravého kolena psovodam, ktorý sa pohybuje elegantne v akomkoľvek vyhovujúcom tempe. Pridané cviky (40% Freestyle vo voľnej pozícii) by mali byť v skladbe obsadené a mali by spojovať heelwork.
HEEL POZÍCIE – pozícia, kde pes udržuje pozíciu na boku psovoda (pravej, ľavej, predmej, zadnej). Pes musí byť v minimálnej vzdialenosti, ktorá umožňuje voľný pohyb pre psa a psovodovi zase umožňuje určovať smer a rovnováhu. Pes môže byť otočený akýmkoľvek smerom. Celkovo je možnosť zaujať 8 heel pozícií – pri ľavej nohe, pes sa pozerá rovnakým smerom jako psovod/ pes sa pozerá opačným smerom ako psovod, obodbne pri pravej nohe, bokom před psovoda, pes sa pozerá doprava/doľava, bokom za psovoda, pes sa pozerá doprava/ doľava
Divízia C – Freestyle (voľný štýl):
Freestyle je pre psovodov, ktorý chcú svoje psy učiť inovativné pohyby a ovládať ich na rôzne vzdialenosti. Freestyle dovoľuje akékoľvek prvky, ktoré nie sú v rozpore s fyzickými schopnosťami psa, nie sú nebezpečné alebo nepovolené v tréningu alebo pri vystúpení, v akejkoľvek pozícii a vzdialenosti od psovoda.
Je to kategória, ktorá vyzdvihuje všetky žiarivé pohyby, rotácie, skoky, interakcii s rekvizitami a psovodom a je to najlepšia kategória pre vytvorenie priebehu a dramatické interpretácie hudby.
Zoznam týchto prvkov je dlhý – otočky, slalom, osmičky, úkroky, cúvanie, práca predných a zadných labiek, pozície, skoky, sudy, úklony, plazenie,...
Choreografia freestylu by mala byť ,,príbehom“, nie len obyčajnými cvikmi do hudby. Freestylová skladba môže obsahovať cviky v ľubovoľnej pozícii. Heelwork je akceptovateľný, takéto cviky však musia zabrať minimálny čas skladby.
Pohyby určené k demonštrácii psovej obratnosti a pružnosti s využitím prirodzeného pohybu psa. (Počíta sa s tým, že pes svojimi schopnosťami cviku dodá konkrétnu charakteristiku.)
Otočky: točenie – spin – pes rotuje, otočka – twist – pes sa otáča v uzatvorenom kruhu na mieste ktorýmkoľvek smerom, flip – otočka s výskokom (salto).
Kruhy (Circle): Pes sa pohybuje po definovanom kruhu. Polomer je neobmedzený a pes sa môže krúžiť okolo psovoda či rekvizity.
Cik cak – slalom: súbor striedajúcich sa kruhových pohybov alebo zatáčok, ktoré môžu byť okolo nôh psovoda či rekvizity.
Cúvanie: s psovodom, smerom od psovoda, smerom k psovodovi alebo okolo psovoda, či v slalome.
Póza (pozícia): pes udržuje nehybnú pozíciu ako stoj, sed, ľah, úklon, prosenie, mávanie labkou, ležanie na chrbte, ležanie na boku a tak ďalej.
Práca labiek: pes používa predné nohy individuálne na signál od psovoda.
Vzdialenie: pes je vyslaný nezávyslo na značnú vzdialenosť.
Vysoké pohyby – panáčkovanie: pes po krátky čas balancuje len na zadných nohách.
Plazenie: pes sa udržuje v pozícii ľahu a pri tom sa pohybuje.
Skoky: pes môže skákať odrazený od psovoda či rekvizity, voľným skokom alebo poskočením (zhupnutie sa na zadné).
Pretočenie – sud: pes sa pretáča v pozícii ľahu doľava alebo doprava. Je treba vždy brať ohľad na psovu individuálnu formu, flexibilitu a prispôsobenie pri zahrňovaní týchto pohybov alebo pri jeho predvádzaní.
Divize D - TANEC SE PSEM
Zostava tejto divízie msí byť rozoznateľná ako tanec psovoda. Pes môže predvádzať ľubovolné cviky z dressage, heelwroku čo freestylu alebo kombinované v ľubovolnej pozícii, ale veľký dôraz sa kladie na tanečné prvky psovoda.
Keď psovod predvádza tanečné krokym pes kopíruje jeho pohyb, alebo ho svojimi cvikmi vhodne doprevádza (práce s nohama psovoda)
FREE POZICE - Je pozícia, kde pes môže byť v akejkoľvek pozícii a vzdialenosti (pokiaľ nie je špecifikovaná) k psovodovi, obrátený do akéhokoľvek smeru. Táto pozícia môže byť špecifikovaná ako:
voľná blízká pozícia - pes sa pohybuje vo vzdialenosti do 1,5 metra od psovoda
voľná vzdialená pozícia - pes sa pohybuje ďalej ako 1,5 metra od psovoda